![samiland](/sites/default/files/inline-images/AFISA%20SAMILAND.jpg)
Ο Δήμος Σάμης σας ενημερώνει ότι την Πέμπτη 18 Ιουλίου 2024 και ώρα 21.00 θα πραγματοποιηθεί μελωδική περατζάδα στην Άσσο από τους Monte Nero.
Το μουσικό σχήμα αποτελούμενο από τους κανταδόρους και μουσικούς Σπύρο Μπουρλή, Σπύρο Μπουρμπούλη, Σπύρο Θεοτοκάτο και Λαμπρογιάννη Πεφάνη με τη συνοδεία μουσικών οργάνων θα ψυχαγωγήσει το κοινό της Άσσου με παραδοσιακές κεφαλλονίτικες καντάδες και άλλα τραγούδια της μουσικής λαϊκής παράδοσης της Ελλάδας.
Ο Δήμος Σάμης σας ενημερώνει αναφορικά με το Πρόγραμμα Εορτασμού της Αγίας Ευφημίας.
Ο Δήμος Σάμης θέλοντας να αναδείξει τα εξαιρετικής ποιότητας τοπικά αγροτικά προϊόντα της περιοχής μας (τυροκομικά, λάδι, κρασί, μέλι, κτλ.) και τους συνδημότες μας που ασχολούνται με κάθε είδους τέχνη (ζωγραφική, γλυπτική, μουσική, κτλ.), διοργανώνει από 1 έως 5 Αυγούστου 2024 την 1η Έκθεση Παραδοσιακών Προϊόντων και Τεχνών του Δήμου Σάμης, στον προαύλιο χώρο του Ναυταθλητικού Ομίλου (πρ. May Day).
Ο Δήμος Σάμης στηρίζοντας τις δράσεις των συλλογικοτήτων πολιτισμού, αθλητισμού, κ.α. και παράλληλα σεβόμενος τις θρησκευτικές παραδόσεις, σας ενημερώνει αναφορικά με τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις εορτασμού της Πρωτομαγιάς και της Ιεράς Μονής Υπεραγίας Θεοτόκου Θεμάτων στις δημοτικές ενότητες μας την Τρίτη 7 Μαΐου 2024 όπως μας έχουν δηλωθεί.
Την Παρασκευή 10 Μαΐου 2024 η Πλαγιά εορτάζει την Ζωοδόχο Πηγή με Λειτουργία, Περιφορά της Εικόνας και μετά γλέντι στο πρώην Δημοτικό Σχολείο και νυν κοινοτικό γραφείο. Θα χαρούμε πολύ να έρθετε να γιορτάσουμε παρέα με χορό, τραγούδι και μεζεδάκια.
Ευχαριστώ,
Η πρόεδρος της Κοινότητας
Χαλικιά Αμαλία
Η Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Σάμης σε συνεργασία με την Κινητή Μονάδα Ιονίων Νήσων του Κέντρου Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων (ΚΕΘΕΑ) και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Σάμης «Αιγιαλός», σας προσκαλούν στην εκδήλωση που διοργανώνουν για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, την Παρασκευή 8 Μαρτίου στο Πολύκεντρο Πυλάρου «Θέμος Ποταμιάνος», στα Διβαράτα.
Σας περιμένουμε σε έναν ζεστό και φιλόξενο χώρο, με κεράσματα και καφέ να συζητήσουμε, να ενωθούμε, και να μοιραστούμε κοινές εμπειρίες και δυσκολίες.
Ο Δήμος Σάμης με πνεύμα ευαισθησίας και κοινωνικής αλληλεγγύης για ακόμη μία χρονιά διοργανώνει δράσεις προσφοράς και καλεί όλους τους πολίτες να δείξουν έμπρακτα την αγάπη τους στον συνάνθρωπ